Make your own free website on Tripod.com

2014 Merrywood Staff
* Indicates new staff

 

                                                                                                             

 

 LEADERSHIP TEAM                                                                                 

Camp Director:  Barbara Gray 

Program Director: Suzanne Heale

Head Counsellor: Nick Murphy (from England)

Camp Administrator: Emily Orr

Special Events & Fun Co-ordinator: Sarah Dinsdale
Waterfront Co-ordinator: Emma Grigor

 

 

NURSING TEAM  

Charge Nurse: Elaine Hartwell 

Camp Nurse: Rebecca Robb

Camp Nurse: Megan Peterson*

Camp Nurse: Sydnie Alexander*

Health Care Assistant: Maya Muller

Health Care Assistant: Breanne Frankish*

Family Camp Charge  Nurse: Kirstie O'Brien

 

 

DRIVERS:  
1. Ken Young*

2. Theresa Scott*

Casual Driver: Elizabeth Synder*

 

LAND PROGRAM STAFF 
Arts & Crafts Specialist: Jackie Mahoney

Sports & Games: Gregory McPhee

Sports & Games: Christina 'Cricket' Swett

Music & Drama: Jelena Sipila* (from Finland)

Life Skills: Annie Hollis

Leadership: Amanda Cyr

Pottery/Media: Mhairi Tavendale (from Scotland)

Environment: Chris Jones

Adventure: Evan Harbec

 

WATERFRONT PROGRAM STAFF  
Lifeguard: Danielle Bisaillon

Lifeguard: Johanna Dinsdale

Lifeguard: Jacqueline Rowley*

Kayak/Canoe: Kevin McPhee

Kayak/Canoe: John Martin*

Sail: Cathaleen 'CJ' Flynn* 

Sail: Alison Boyce*

Out-tripper: Mackenzie Heath*

Out-tripper: Jessica Edwards

Out-tripper: Emma Adams*

 

CABIN LEADERS  
1.  Carly Reinkeluers

2.  Ian McCue

3.  Charles Douthwaite (from England)

4.  Jessica Bannon

5.  Meaghan Walker

6.  Paul  Yoo

 

COUNSELLORS  
1. Amir Van Alphen*

2.. Jonathan Mok

3. Alex Stinson

4. Grace Oslar

5. Stephanie Fraser*

6. Madeline Seward*

7. Madeline Managhan*

8. Jonah Giffen*

9. Matthew Whitehead* (from England)

10. Alice Curry* (from England)

11. Ffion Burke* (from Wales)

12. Eilidh Larmou* (from England)

13. Jade Smith* (from Scotland)

14. Rebecca St Pierre*

15. Rebecca Goodfellow

16. Molly Kemp*

17. Amanda St. Dennis (from Northwest Territories)

18. Raymond Leeder

19. Sam Graham

20. Kirsten MacMillan* (from Nova Scotia)

21.Gregory Lehman*

22. Yurika Doi* (from Japan)

23. Duy Diep*

 

PEER SUPPORT COUNSELLORS  
Session #1: Colin Mills*

Session #2: Kaitlin Hartford

Session #3: Joseph Seeley*

Discovery Camp: Chloee Godin-Jacques

Family Camp: Kylie Taillon*

 

VOLUNTEERS

1.  Emily Thurgood

2. Francesca Viney

3. Jennifer Freele
4. Victoria Blais

5. Abigail Keaney

6. Melissa Moor

7. Tiffany-Anne Stone

8. Samantha Kayser (from South Africa)

9. Erin Koebel

10. Michelle Deforge
11. Nicole Borges

12. Stephanie Hairsine

13. Erin Raby

14.  Stephanie Dinsdale

15.  Emma Fernando

16. Scott Haycock

17. Jessica Fawcett

18. Teryl Adam

19. Craig O'Brien (Family Camp)

20. Claire Wilson

21. Anna Crawford

22. Bryn Savage

 

MAINTENANCE TEAM

Site Manager: Jacques Schryer

Maintenance: Hubert Evoy

Maintenance: Kurtis James-Axford*

Laundry: Rose Wark

Cleaner: Jordon

Cleaner: Cathy Wark*

 

 

GB KITCHEN STAFF

Chef: Timothy Underhill*

Sous Chef: Staci Baird*

Baker: Ben Dempsey

Dishwasher/Kitchen Helper: Blake Van Dongen*

Dishwasher/Kitchen Helper: Jordan Brennan*

Dishwasher/Kitchen Helper: